RHODÉSKÝ RIDGEBACK
Země původu: AFRIKA
Původní využití: NAHÁNĚNÍ VE SKUPINĚ VELKÝCH KOČKOVITÝCH ŠELEM K LOVCŮM, HLÍDACÍ PES
Zařazení: SKUPINA VI. FCI - HONIČI,BARVÁŘI A PŘÍBUZNÁ PLEMENA; sekce 3 příbuzná plemena

VNĚJŠÍ ZNAKY

 

TĚLO:

 

Tento svalnatý,vyváženě stavěný pes má nepříliš širokou,avšak velmi prostornou a hlubokou hruď.Hřbet je masivní,bedra jsou silná,lehce klenutá.

 

Charakteristickým znakem plemene je pruh na hřbetě(ridge) tvořený srstí rostoucí v protisměru vůči ostatní srsti Pruh začíná mezi lopatkami a končí mezi hyžděmi.V ideálním případě je široký 5cm.
 

Silné a rovné přední končetiny mají těžké kosti,lokty jsou dobře připojené.Zadní končetiny jsou dobře zaúhlené,hlezenní klouby jsou nízko.Kompaktní tlapky mají pevné klenuté prsty.U kořene silný ocas se zužuje směrem ke špičce.Je nošen obloukovitě svěšený.

HLAVA:

 

Poměrně dlouhá hlava má plochou širokou lebku a zřetelně vyjádřený čelní stop.Dosti vysoko nasazené uši jsou u báze široké a zužují se do zakulacené špičky.Jsou svěšené a plochami přiléhají k hlavě.Kulaté oči mají inteligentní výraz.

 

KOHOUTKOVÁ VÝŠKA A HMOTOST:

 

Psi měří 64 – 69 cm a váží kolem 36,5 kg.

Feny měří 61 – 66 cm a váží přibližně 32 kg.

SRST:

 

Rhodéský ridgeback má hladkou hustou a krátkou srst s typickým pruhem na hřbetě. Srst roste v tomto pruhu opačným směrem,proto se zdá být tmavší.

Zbarvení srsti je světle až tmavě pšeničné.Menší bílé znaky na hrudi a prstech jsou přípustné,ale příliš mnoho bílého ochlupení na břiše nebo nad prsty je nežádoucí.Tmavý čenich a uši jsou přípustné,příliš mnoho černých chlupů v srsti ne nežádoucí.Barva očí ladí s barvou srsti.(Pes na snímcích má barvu světlé pšenice)

Rhodéský ridgeback nemá srst vhodnou k celoročnímu ubytování venku(kotci).

VLASTNOSTI

 

POVAHA:

 

Toto charakterní plemeno je inteligentní,chytré, trochu svéhlavé.Rhodéský ridgeback je zdrženlivý vůči neznámým osobám, ke svým lidem se chová otevřeně a je jim velmi věrný.Je vyrovnaný a sebejistý, odvážný, ostražitý a velmi vytrvalý. Má výborný čich a nelze mu upřít lovecký instinkt. Doma se chová velmi klidně. Štěká pouze v případě, že se skutečně něco děje.

SPOLEČENSKÁ CHARAKTERISTIKA:

 

Seznámíte-li rhodéského ridgebacka s kočkami a jinými zvířecími obyvateli domácnosti již jako malé štěně, nemá s nimi ani později problémy. Plemeno je zpravidla tolerantní k dětem, pokud jej neškádlí.

 

Obecně vychází dobře s jinými psy, i když někteří jedinci se chovají dominantně k zástupcům stejného pohlaví. Přátele rodiny vesele vítá. Při nepřítomnosti pána je tento pes na stráži. K neznámým lidem se chová vyčkávavě, na však agresivně.
 

SOUŽITÍ

 

PÉČE:

 

Srst není náročná na úpravu; pravidelně ji kartáčujeme měkkým kartáčem, v době línání odstraníme chloupky gumovou masážní rukavicí.

VÝCHOVA:

 

Rhodéský ridgeback vyžaduje vyrovnanou a velmi důslednou výchovu.Je trochu svéhlavý, což vyžaduje od majitele rozhodnost.Když však tento inteligentní pes zjistí, že mu plnění povelů přináší výhody, dokáže se rychle a se zájmem učit.

POHYB:

 

Plemeno bylo odedávna používalo k lovu a má obrovskou výdrž.Proto potřebuje mnoho pohybu. Můžete jej nechat běhat vedle kola(s tím začněte až cca v 1,5 roce,kdy jsou už plně vyvinuty klouby),podnikat s ním dlouhé výlety.

 

Počítejte s tím, že má lovecký instinkt a obzvláště dobrý čich.Procházky bez vodítka mohou být tedy vyhrazeny pouze těm jedincům, kteří poslechnou na povel. Má-li rhodéský ridgeback dostatek pohybu, je doma klidný.
 

MOŽNOSTI VYUŽITÍ:

 

Rhodéský ridgeback je v současnosti chován téměř výhradně jako pes do rodiny.V psích sportech se s ním můžeme setkat na agiliti nebo coursingu, kde můžete obdivovat jeho rychlost a mrštnost.Svůj výborný čich může prokázat ve stopařské činnosti, která se mu bude jistě moc líbit.Pro svojí preciznost a zmíněný nos se také může snadno prosadit u záchranářů. A svůj přirozený talent může předvést při loveckém výcviku.


Giom - 3.místo na loveckých zkouškách (MIBzHRR)

A PRO KOHO JSOU?

 

Ridgebackové jsou velmi čistotní a jsou téměř bez zápachu. Jsou ideální pro lidi, kteří mají sportovního ducha,klidnou mysl a každý víkend jsou s nimi na toulky přírodou.

Úplný a přesný standard naleznete na klubových stránkách: www.klub-ridgebacku.cz, nebo na stránkách CMKU


K ilustraci byly použity fotky Giom Katama King.